بالا

موبایل روز | DailyMobile.IR

وبسایت تخصصی موبایل و برنامه های اندرویدی

امتیاز موضوع:
  • 3 رای - 3.33 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
دهیم در آنچه ماه باید روز انجام آخرین رمضان

آنچه در آخرین روز ماه رمضان باید انجام دهیم
#1
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ماه رمضان امسال خیلی گرم بود، روزهای گرم و پر از عطشی که خیلی ها عاشقانه صبر کردند و خم به ابرو نیاوردند، خیلی هایمان روزه گرفتیم و غر هم زیاد زدیم، خیلی هایمان برای رسیدن به پایان ماه، روز شماری میکردیم چون طاقتمان تمام شده بود.

امروز آن روزی است که یک ماه منتظرش بودیم، خیلی هایمان خوشحالیم و خیلی هایمان در عین خوشحالی غم بزرگی هم داریم که ماه خوب خدا بساطش را جمع می کند و می رود و نمی دانیم تا ماه رمضان بعدی به ما فرصت داده می شود یا خیر
خیلی هایمان پشیمانیم که ای کاش کمتر اعتراض می کردم ، من که بالاخره روزه ام را گرفتم چرا با حرف های نسنجیده از ارزشش کم کردم؟
به هر حال ماه رمضان با همه سختی هایش با همه برکاتش با همه ربّناها و دعاهای سحرش گذشت و دارد از این آخرین ایستگاه این آخرین روز هم عبور می کند و می رود، این روز هم مثل همه روزهایش با ارزش است فرصت مناسبی است که زرنگی کنیم به درگاه خداوند برای تقصیراتمان عذری بیاوریم، در همین یک روز خیلی کارها می توان انجام داد که مهمترینشان عبارتند از:

1. توبه و استتغفار
توبه از همه گناهانی که در این ماه مرتکب شدیم، همه نگاه های نامربوط، همه سخن های بیهوده، همه اسراف ها، اسراف در مصرف آب، اسراف در غذاخوردن، اسراف در خوابیدن و....
استغفار به خاطر همه رفتارهای بدی که در اثر ضعف گرسنگی با پدر و مادر داشتیم، همه پرخاشگری های موقع بیدار شدن سحر، و نق زدن های دم افطار که زحمات مادر مهربانمان را نادیده انگاشتیم.
و اگر در گذشته اند در این ماه رهایی اسیران خاک، هیچ قدمی برایشان بر نداشتیم، دریغ از یک استغفار برایشان یا خیرات و یا تلاوت قرآنی ...
در این آخرین فرصت چقدر خوب است و بنشینم و بابت تک تک این ها از خداوند متعال عذر بخواهیم و دعا کنیم خداوند به حق ماه عزیز و پر برکتش ما را بیامرزد و از سر تقصیراتمان بگذرد.

2. دعا و طلب خیر
گاهی ما با خودمان قرار می گذاریم یک شرایط معنوی در یک زمان مناسب ترتیب دهیم تا بنشینیم و یک دل سیر دعا کنیم و عرض حاجت ببریم به درگاه خداوند متعال، الآن بهترین زمان است که دعاهایی را که به تعویق انداخته ای فریاد کنی، درهای گشوده رحمت رمضان دارد بسته می شود، امروز را هم مثل بقیه روزها به امید آن فردای رویایی تلف نکنیم، امروز وقت آن است برای فرج مولایمان دعا کنیم و ضجه بزنیم، برای رهایی مسلمانان از تفرقه، برای ریشه کن شدن بیکاری و طلاق ، برای ازدواج جوانان، برای هدایت خود و مردممان دعا کنیم.
امروز فرصت ویژه ایست دعا کنیم تا خداوند عاقبت به خیری را نصیب ما کند، توفیق عبادت و بندگی بخواهیم ، تأخیر اجل خود و عزیزانمان را بخواهیم، "سلامتی "این نعمت در معرض خطر را بخواهیم خلاصه این دعاهای دقیقه نودی را از دست ندهیم، خداوند متعال خیر مطلق است برایش کاری ندارد اجابت کند.

3. صدقه دادن
صدقه دادن یکی از مستحباتی است که بسیار به آن سفارش شده است و در ماه مبارک رمضان ارزش آن چندین برابر می شود ، اگر مدتهاست قصد دادن صدقه را داریم و کوتاهی میکنیم امروز را از دست ندهیم دور و اطراف ما فقیر کم نیست ، نیت کنیم و صدقه ای را به نیت کل ماه مبارک رمضان بدهیم، إن شاء الله که مقبول درگاه باری تعالی قرار بگیرد .

4. دور ریختن اسباب گناه
امروزه وسایل دیجیتالی شده مایه گناه و نکبت، در رایانه ما، تلفن های همراه ما و... پر است از چیزهایی که نباید باشد و مورد نفرت و انزجار خداوند متعال می باشد بیاییم نیت کنیم و به امید ترک همیشگی نگاه به فیلم ها و عکس های گناه آلود و مستهجن و موسیقی های مخرب هر چه از این مقولات داریم همه را پاک کنیم و دیگر به سراغشان نرویم، بیاییم و به جای همه این ها چند کتاب درست و حسابی و تأثیر گذار بخوانیم، و این عمل خیلی ارزشمند است چرا که مجموعه هایی که جمع کرده ایم برایمان ارزشمند است، این ها ارزشی در مقابل رضایت خداوند متعال که می توانیم با این راه به دستش بیاوریم ،ندارند.

5. مهلت خواهی برای بهتر شدن
بیاییم از خداوند متعال درخواست کنیم، تا به ما مهلت دهد و مرگمان را به تعویق بیاندازد تا حقوقی را که بر گردانمان هست ادا کنیم، مخصوصا حق الناس که هیچ راه فراری از آن نیست، و برای این مهم همین امروز در این روز عزیز اولین قدم را برداریم و قرض هایی که از عهده آن بر می آییم را بدهیم.

یک فرصت دیگری که می توانیم از خداوند متعال در این روز بگیریم این است که التماس کنیم فرصت درک ماه رمضان بعدی را هم داشته باشیم، چون این آرزوی همه خفتگان خاک است و حتی نمی توانند آن را طلب کنند ولی ما این فرصت را داریم.

نکته پایانی:
درست است که ماه رمضان ماه رحمت و برکت و آمرزش است اما یادمان باشد آغوش خداوند همیشه به روی بندگان توبه کار و نیازمندش باز است، اینکه ماه رمضان تمام می شود و ما می ترسیم و دیگر دعایی نمی کنیم این حیله شیطان است ، خداوند خوب ما مهربانترین مهربانان است ، هر وقت صدایش بزنیم پاسخمان را می دهد و ماه رمضان را یک فرصت ویژه قرار داده برای ما و خیر و برکتش هم به خود ما بر می گردد و خداوند متعال سر منشأ خیر است و از هر خیری که به گمان ما می رسد بی نیاز است.

خداحافظی با ماه رمضان
امام سجاد علیه السلام در وداع با ماه رمضان اینگونه سخن می گوید : بار پروردگارا تو خود گفتی در کتاب مقدس که بر نبی مرسلت نازل فرموده‏ای و قول تو حق است که ماه رمضان که در او قرآن نازل شده و مایه هدایت و رستگاری مردم و دلائل آشکار از هدایت و وسیله تشخیص حق از باطل می‏باشد، اینک ماه رمضان به پایان رسید «و فیوضاتش تا سال آینده از ما قطع شد» پس تقاضا می‏نمایم از تو به آبروی گرامیت، و کلمات تام و تمامت، اینکه اگر بر من گناهی باقی مانده ( و پاک نشدم) که هنوز آن گناهم را نیامرزیدی، و اراده حسابرسی او را داری، یا می‏خواهی به آن گناه باقیمانده عذابم کنی، و یا به اندازه گناهم عقوبت نمائی، تا اینکه طلوع کند فجر این شب، یا پایان پذیرد این ماه مبارک، مگر آنکه آن گناهانم را بیامرزی و از تقصیرم در گذری، ای مهربانترین مهربانان.
پاسخ


 سپاس شده توسط رویــــا ، Fa Ti ، man


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  ماه مبارک رمضان KING 5 1,760 07-06-2016، 12:03 PM
آخرین ارسال: Shahlashahriari
  کاش هر روز رمضان باشد! love_lorn 0 931 16-07-2015، 05:40 PM
آخرین ارسال: love_lorn
  اعمال شب نوزدهم ماه مبارک رمضان رویــــا 0 1,471 05-07-2015، 09:54 PM
آخرین ارسال: رویــــا
  دعای سحر ماه مبارک رمضان رویــــا 1 1,204 05-07-2015، 08:45 PM
آخرین ارسال: man

پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین مطالب سایت
    تبلیغات موبایل روز