بالا

موبایل روز | DailyMobile.IR

وبسایت تخصصی موبایل و برنامه های اندرویدی

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
علمی های و دانستنی جالب پزشکی مطالب

دانستنی های علمی و مطالب جالب
#1
با سلام خدمت دوستان عزیزم. 
هدف از راه اندازی این تاپیک به اشتراک گذاری مطالب علمی و جالب بر اساس واقعیت میباشد.
از همه دوستان خواهشمندم با حضور خود و قرار دادن مطالب با این مضمون مرا یاری فرمایند.
این نیز بگذرد!
پاسخ


 سپاس شده توسط S I L E N C E ، 110 ، داریوش ، Fa Ti ، hamid06 ، amirali8068 ، السانا جون ، fargol f ، Raha71
#2
نقاشى در خواب

نقاشی کشیدن نیاز به تمرکز زیادی دارد چرا که نحوه استفاده از رنگ ها و همچنین کشیدن طرح ها بسیار باید با دقت انجام شود.

"لی هدوین" ولی نقاشی است که بر خلاف تمام هنرمندان دنیا تابلوهایش را می کشد. او عادت دارد در خواب و با استفاده از رنگ های مختلف نقاشی بکشد و خودش چیزی از طرح قبلی نمی داند.

این نقاش استرالیایی که 36 سال سن دارد شب ها تعدادی وسیله مانند و رنگ های مختلف را در کنار تختش قرار می دهد و صبح که از خواب بلند می شود یک نقاشی زیبا کشیده است.

پزشکان معتقد هستند که او از بیماری های میگرن رنج می برد و به همین دلیل نیاز به استراحت های طولانی دارد و البته ذهن خلاقش در خواب هم رهایش نمی کند.

او به تازگی قصد دارد مجموعه 100 نقاشی خودش را به قیمت 1 میلیون پوند در اینترنت به فروش بگذارد. البته کارهای او طرفداران بسیاری دارد و بسیاری از دوست دارانش منتظر شروع فروش او هستند.

Highslide JS
این نیز بگذرد!
پاسخ


 سپاس شده توسط 110 ، داریوش ، Fa Ti ، hamid06 ، السانا جون ، Raha71
#3
دیوار صوتی چیست و چگونه شکسته می شود؟ + تصویر

انفجارهای صوتی پدیده‌های جالبی هستند و هنگامی که یک هواپیما (یا شی دیگری) سریع‌تر از سرعت صوت حرکت می‌کند، پدیدار می‌شود.

 

دیوار صوتی چیست؟
راستش را بخواهید بر خلاف برداشتی که از کلمه "دیوار صوتی" می‌شود، اصلا دیواری در کار نیست که بشود آن را دید.بر خلاف آنچه ممکن است در این عکس که  مربوط به لحظه "شکستن دیوار صوتی" ‌بوسیله یک هواپیمای جت است به نظر برسد، منظور از "دیوار صوتی" سرعت سیر امواج صوتی بسته به محیطی که در آن حرکت می‌کنند است، نه پرده‌ای واقعی که دماغه هواپیمای جت آن را سوراخ کند.


شکستن دیوار صوتی
اما پدیده‌ای بصری که در این تصویر می‌بینید به علت قطرات آبی است که درمیان دو سطح پرفشار هوا به دام می‌افتند.در شرایط آب و هوایی مرطوب بخار آب می‌تواند بین دو ستیغ امواج صوتی ایجاد شده بوسیله هواپیمای جت تجمع یابند.این اثر لزوما با شکستن دیوار صوتی هم‌زمان نیست، اما ممکن است همراه آن هم رخ دهد.


شکستن دیوار صوتی برای اولین بار در تاریخ هوانوردی در 14 اکتبر 1947 بوسیله سرهنگ چارلز ییگر با یک هواپیمای پژوهشی به نام Bell XS-1 که برای سرعت‌های مافوق صوت طراحی شده بود، در امریکا انجام شد.امروزه هواپیماهای بدون سرنشین بوسیله ناسا با سرعت 10 برابر سرعت صوت (10 ماخ) به پرواز درآمده‌اند.
کلمه ماخ از نام ارنست ماخ فیزیکدان اتریشی گرفته شده است که در سال 1887 اصول حرکت مافوق‌صوت را تبیین کرد. "عدد ماخ"  نسبت سرعت یک شی‌ئ به سرعت صوت در محیط محلی است.

Highslide JS
این نیز بگذرد!
پاسخ


 سپاس شده توسط 110 ، داریوش ، hamid06 ، السانا جون ، Raha71
#4
نشستن طولاني عامل 3.8 درصد از مرگ و مير در 54 کشور 


جام جم/ مطالعات جديد محققان نشان مي دهد که نشستن بيش از سه ساعت در روز، عامل حدود 3.8 درصد از تمام علل مرگ و مير در بيش از 54 کشور جهان است.
تصوير نشستن طولاني عامل 3.8 درصد از مرگ و مير در 54 کشور
به گزارش جام جم سرا ، مطالعات قبلي ارتباط نشستن طولاني مدت را با چاقي، ديابت، بيماري هاي قلبي و مرگ زودرس تاييد کرد.
مطالعات جديد محققان دانشگاه سائوپائولو در برزيل نشان مي دهد نشستن بيش از سه ساعت در روز، عامل اصلي 3.8 درصد از تمام علل مرگ و مير در بيش از 54 کشور جهان است.
اين مطالعه بيشتر کشورهاي منطقه غربي اقيانوس آرام را مورد مطالعه قرار داده است و نشان مي دهد بيش از 3.8 درصد علل مرگ و مير، يعني حدود 433 هزار مرگ، نتيجه مستقيم بيش از سه ساعت نشستن در روز است.
اين مطالعه نشان مي دهد آمريکايي ها به طور متوسط 13 ساعت در روز مي نشينند که حدود 7.5 ساعت آن در کار است.
اين آمار اثر ويرانگري بر سلامتي دارد. مطالعه اي که سال گذشته صورت گرفت نشان مي دهد نسشتن طولاني مدت، صرف نظر از فعاليت هاي بدني، خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي، سرطان، ديابت و مرگ زودرس را افزايش مي دهد.

اين مطالعه آماري نشان مي دهد:
- 86 درصد از آمريکايي ها در تمام طول روزکاري نشسته هستند.
-هر دو ساعت نشستن، جريان خون را کاهش داده و قند خون را افزايش مي دهد؛ همچنين سبب کاهش 20 درصدي کلسترول خوب مي شود.
همچنين در ادامه اين گزارش آمده است که مي توان با کاهش ساعت نشستن در روز، اميد به زندگي را به طور ميانگين 0.2 سال افزايش داد.
نتايج اين تحقيقات در نشريه «Preventive Medicine» منتشر شده است.


Highslide JS
این نیز بگذرد!
پاسخ


 سپاس شده توسط 110 ، Fa Ti ، داریوش ، hamid06 ، السانا جون ، Raha71
#5

Highslide JS


به جاي قرص خواب از چشم بند جادويي استفاده کنيد 

تسنيم/ برخي افراد در خوابيدن مشکل دارند و برخي با وجود نور خوابشان نمي‌برد و به راحتي نمي‌توانند بخوابند اما به تازگي دو تکنسين از موسسه هوگو مرسيه و کوئين سوله، چشم بندي توليد کرده‌اند که به زود و راحت خوابيدن کمک مي‌کند.
اين چشم بند داراي سنسورهاي الکترونيکي است که قادر به شناسايي و شبيه سازي فعاليت مغز است؛ در حال حاضر اين چشم بند در مرحله نمونه اوليه است اما به زودي به بازار عرضه خواهد شد.
افرادي در هنگام خوابيدن دچار اختلال مي‌شوند، اين اختلال به عدم تعادل در انتقال دهنده‌هاي عصبي خاص منجر مي‌شود که باعث آسيب‌هاي مزمن مانند آلزايمر، پارکينسون، فشارخون يا چاقي مي‌شود.
این نیز بگذرد!
پاسخ


 سپاس شده توسط Fa Ti ، 110 ، داریوش ، hamid06 ، السانا جون ، Raha71
#6

Highslide JS


چرا رنگين کمان، کماني است؟ 


بيتوته/ نور که ابتدا هنگام ورود به سطح قطره باران شکسته شده‌است، در پشت قطره بازتاب مي‌کند، و بار ديگر هنگام ترک قطره مي‌شکند. اثر کلي به گونه‌اي است که نور ورودي در گسترهٔ عريضي از زاويه‌ها، با بيشترين شدت نوري در زاويهٔ ۴۰ تا ۴۲ درجه، باز مي‌تابد. زاويه مستقل از اندازهٔ قطره‌است، اما به شاخص شکست آن وابسته‌است. آب دريا شاخص شکست بزرگتري نسبت به آب باران دارد، از اينرو شعاع «رنگين‌کمان» در افشانهٔ دريا کوچکتر از يک رنگين‌کمان واقعي است. اين رنگين‌کمان براي چشم غير مسلح با چينش از دست رفته‌اي از اين‌کمان‌ها مشاهده مي‌شود.[۴] مقدار شکست نور به طول‌موج‌اش، و از اينرو به رنگ‌هايش بستگي دارد. نور آبي (طول موج کوتاهتر) در زاويهٔ بزرگتري نسبت به نور قرمز مي‌شکند، اما بواسطهٔ بازتاب پرتوهاي نور از پشت قطره، نور آبي نسبت به نور قرمز هنگام خروج از قطره با زاويهٔ کمتري با پرتو نور سفيد فرودي اصلي مي‌سازد. ممکن است فکر کنيد که عجيب است که الگوي رنگ‌ها در يک رنگين‌کمان قرمز را در بيرون کمان و آبي را در درون آن دارد. با اين‌حال، زمانيکه اين موضوع را با دقت بيشتري وارسي کنيم، متوجه مي‌شويم که اگر نور قرمز خارج شده از يک قطره توسط ناظري مشاهده شود، نور آبي آن قطره ديده نخواهد شد زيرا اين نور در مسيري متفاوت با نور قرمز حرکت قرار دارد: مسيري که با چشمان ناظر در يک راستا نيست. نور آبي مشاهده شده در اين رنگين‌کمان از قطرهٔ متفاوتي مي‌آيد، که بايستي زير قطره‌اي باشد که نور قرمز از آن مشاهده مي‌شود.

عکس اعتقاد عموم، نور در پشت قطره باران دستخوش بازتاب کلي نمي‌شود، و مقداري نور از يک رنگين‌کمان در واقع در محل مشخصي از آسمان وجود ندارد. محل ظاهر شدنش به محل ناظر و موقعيت خورشيد بستگي دارد. تمام قطرات باران نور خورشيد را يکسان شکسته و باز مي‌تابند، اما فقط نور از بعضي قطرات باران به چشم ناظر مي‌رسد. اين نور همان است که رنگين‌کمان را براي ناظر تشکيل مي‌دهد. محل يک رنگين‌کمان در آسمان نسبت به ناظر هميشه در سوي مخالف خورشيد است، و هميشه رنگين‌کمان دروني روشنتر از رنگين‌کمان بيروني است. مرکز کمان سايهٔ سر ناظر است، يا بطور دقيقتر نقطهٔ پادخورشيدي (که در طول روز زير افق است)، در زاويهٔ ۴۰ تا ۴۲درجه نسبت به خط بين سر ناظر و سايه‌اش ظاهر مي‌شود. در نتيجه، اگر خورشيد بالاتر از ۴۲درجه باشد، رنگين‌کمان زير خط افق خواهد بود و معمولاً به مقدار کافي قطره باران بين افق (يعني، ارتفاع چشم) و زمين وجود ندارد، تا رنگين‌کمان تشکيل دهند بنابراين برخلاف تصور ما شکل اصلي رنگين کمان دايروي است اما چون روي سطح زمين امکان تشکيل و ادامه آن نيست، امتدادش هم قابل مشاهده نيست. استثناها زماني رخ مي‌دهند که ارتفاع ناظر از سطح زمين بيشتر شود، براي مثال در يک هواپيما، در بالاي کوه، يا بالاي يک آبشار.پشت قطره خارج مي‌شود. با اين حال، نور خروجي از پشت قطره باران بين ناظر و خورشيد رنگين‌کمان تشکيل نمي‌دهد زيرا طيف تابشي از پشت قطره باران بمانند زنگين‌کمان‌هاي مرئي داراي شدت حداکثري نيستند، و از اينرو رنگ‌ها بيشتر از آنکه رنگين‌کمان تشکيل دهند، با هم ترکيب مي‌شوند.
این نیز بگذرد!
پاسخ


 سپاس شده توسط داریوش ، hamid06 ، 110 ، Fa Ti ، السانا جون ، Raha71
#7

Highslide JS

سن و وزن خود را در دیگر سیارات محاسبه کنید:

شاید بسیاری از شما ها به دنبال تغییر وزن خود باشید !

اینبار ما راهی را به شما پیشنهاد میکنیم که نیازی به رژیم غذایی و یا ورزش ندارد بلکه تنها خرج آن سفر کردن است،سفری به سیاره ای دیگر!

ما شما را به این سفر خواهیم برد ، البته این سفر برخلاف دیگر سفر ها نیازی به صرف هزینه  هم ندارد چون این سفر در تخیل شما صورت میگرد! این سفر سفری مجازی اما جالب است ، که شما می توانید ضمن کسب تجربه هایی جدید وزن و سن خود را نیز تغییر دهید.

وسایل لازم :

تنها وسیله لازم برای این سفر مهیّج یک قلم و کاغذ است؛ هرجا که هستید این دو وسیله را به دست بگیرید و خود را برای سفر به سیارات دیگر آماد کنید؛ مطمئنم شما هم ازاین سفر لذت می برید.

طریقه محاسبه وزن:

همانطور که می دانید وزن یک جسم بر روی یک مکان (سیاره) را براساس جرم و گرانش آن مکان (سیاره) اندازه می گیرند ، بدین صورت که جرم شئ مورد نظر را در گرانش ضرب می کنند (m×g)؛ که ثابت گرانشی در زمین برابر 10 می باشد، بنابراین اگر شما بخواهید وزن خود را در سیاره فرضی y حساب کنید ابتدا باید نسبت گرانش آن سیاره را به زمین محاسبه کنید و سپس وزن خود را در گرانش سیاره  ضرب کنید، به عنوان مثال اگر گرانش سیاره فرضی y برابر با 0/6 گرانش زمین باشد  و شما بخواهید وزن جسمی 5 کیلو گرمی را در سیاره  y محاسبه کنید باید 0/6 را در 5 ضرب کنید (0/6×5=3) که در این صورت وزن جسم مورد نظر در سیاره فرضی y برابر با 3 کیلو گرم می شود.

طریقه محاسبه سن:

بدهی است که برای محاسبه سن باید مدت دوره تناوب سیاره را به دور خورشید محاسبه کرد، بنابراین اگر شما بخواهید سن موجودات را در دیگر سیارات محاسبه کنید ابتدا باید نسبت دوره تناوب سیاره مورد نظر را به زمین پیدا کرده و سپس سن خود را بر آن تقسیم کنید؛ واضح است که  دوره تناوب در زمین برابر با 1 سال (365 روز ) می باشد ؛ به عنوان مثال اگر دوره تناوب سیاره فرضی y برابر با 2 سال زمینی باشد  و شما بخواهید سن موجودی 10 ساله را در سیاره  y محاسبه کنید باید 10را بر2 تقسیم کنید (10÷2=5) که در این صورت سن موجود مورد نظر در سیاره فرضی y برابر با 5 سال می شود.

 

محاسبه سن و وزن در سیارات منظومه شمسی و خورشید:

چند نکته:

ü      دقت داشته باشید که وزن خود را باید بر حسبکیلوگرم و سن خود را بر حسب سال وارد کنید.

ü      توجه داشته باشید که اعداد به دست آمده به طورتقریبی است نه دقیق!

 

سفر به خورشید:

برای محاسبه وزن خود در این ستاره می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

وزن شما در خورشید = وزن شما در زمین × 28

سفر به عطارد :

برای محاسبه وزن و سنّ خود در این سیاره از روش زیر استفاده کنید:

وزن شما در عطارد = وزن شما در زمین × 0/38

سنّ شما در عطارد = 0/241 ÷ سن شما در زمین

سفر به زهره(ناهید) :

برای محاسبه وزن و سنّ خود در این سیاره از روش زیر استفاده کنید:

وزن شما در زهره = وزن شما در زمین × 0/91

سنّ شما در زهره  = 0/615÷ سن شما در زمین

سفر به مریخ ( بهرام ):

برای محاسبه وزن و سنّ خود در این سیاره از روش زیر استفاده کنید:

وزن شما در مریخ = وزن شما در زمین × 0/38

سنّ شما در مریخ  = 1/88÷ سن شما در زمین

سفر به مشتری (زئوس):

برای محاسبه وزن و سنّ خود در این سیاره از روش زیر استفاده کنید:

وزن شما در مشتری = وزن شما در زمین × 2/54

سنّ شما در مشتری  = 11/86÷ سن شما در زمین

سفر به زحل( کیوان):

برای محاسبه وزن و سنّ خود در این سیاره از روش زیر استفاده کنید:

وزن شما در زحل = وزن شما در زمین × 2/54

سنّ شما در زحل  = 29/5÷ سن شما در زمین

سفر به اورانوس :

برای محاسبه وزن و سنّ خود در این سیاره از روش زیر استفاده کنید:

وزن شما در اورانوس  = وزن شما در زمین × 0/8

سنّ شما در اورانوس  =  84÷ سن شما در زمین

سفر به نپتون :

برای محاسبه وزن و سنّ خود در این سیاره از روش زیر استفاده کنید:

وزن شما در نپتون  = وزن شما در زمین × 1/12

سنّ شما در نپتون  =  168/8÷ سن شما در زمین
این نیز بگذرد!
پاسخ


 سپاس شده توسط Fa Ti ، داریوش ، hamid06 ، 110 ، السانا جون ، Raha71
#8

Highslide JS

نگاه کردن به مناظر طبیعی و تاثیرات روحی و روانی آن ها


از لحاظ علم روانشناسی مشاهده مناظر طبیعی می تواند تاثیرات مثبت و بی نظیری روی روح و روانتان بگذارد

پژوهشگران عنوان کرده‌اند که خیره شدن به یک منظره طبیعی چه عکس و چه یک منظره واقعی به مدت حداقل 40 ثانیه می‌تواند قدرت مغز را افزایش دهد.

گفتنی است، پزشکان به افرادی که در اثر فشارهای کاری و یا حجم زیاد از حد کار دچار افت تمرکز و کاهش توان ذهنی شده‌اند توصیه می‌کنند به مدت 40 ثانیه به یک منظره طبیعی نگاه کنند.

بررسی ها نشان می دهند، بر اساس تحقیقات پژوهشگران دانشگاه ملبورن استرالیا که بر روی 150 دانش‌آموز صورت گرفته، نگاه کردن به مناظر طبیعی سبب افزایش بازده و راندمان مغزی آنها در به خاطر سپردن کارها و انجام محاسبات ریاضی بهتر شده است.

نتایج این تحقیق در مجله روانشناسی محیطی به چاپ رسیده است.

بر همین اساس پزشکان توصیه می‌کنند افراد حتما در محیط کار خود و یا محل زندگی از عناصر طبیعی مانند گلدان، درخت و یا گل برای افزایش سلامتی روحی و جسمی بهره گیرند.

باشگاه خبرنگاران
این نیز بگذرد!
پاسخ


 سپاس شده توسط Shahlashahriari ، Fa Ti ، داریوش ، hamid06 ، 110 ، السانا جون ، Raha71
#9
ﮐﺸﻒ ﺑﺎﮐﺘﺮی ﮐﻪ ﻣﯽ‌ﺗﻮاﻧﺪ ﭘﻼﺳﺘﯿﮏ‌ﻫﺎ
را ﺑﺨﻮرد !
ﺟﻬﺎن ﻫﺮ ﺳﺎﻟﻪ 311 ﻣﯿﻠﯿﻮن ﺗﻦ ﭘﻼﺳﺘﯿﮏ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﯽ‌ﮐﻨﺪ .
اﻧﺘﻈﺎر ﻣﯽ‌رود ﺗﺎ ﺳﺎل ،2050 زﺑﺎﻟﻪ‌ﻫﺎی ﭘﻼﺳﺘﯿﮑﯽ ، ﺑﯿﺸﺘﺮ
از ﺗﻌﺪاد ﻣﺎﻫﯽ‌ﻫﺎ در ﺳﻄﺢ ﺟﻬﺎن ﺑﺎﺷﻨﺪ . ﺣﺪود ﯾﮏ ﺷﺸﻢ از
اﯾﻦ زﺑﺎﻟﻪ‌ﻫﺎ را ﭘﻼﺳﺘﯿﮏ ﺑﺴﯿﺎر ﺑﺎ دواﻣﯽ ﺑﻪ ﻧﺎم ﭘﻠﯽ اﺗﯿﻠﻦ
ﺗﺮﻓﺘﺎﻻت (PET) ﺗﺸﮑﯿﻞ ﻣﯽ‌دﻫﺪ .
اﻣﺎ در ﺣﺎﻟﯽ ﮐﻪ ﻣﻄﻤﺌﻨﺎ اﯾﻦ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﺑﺮای ﺳﯿﺎره زﻣﯿﻦ و
ﻣﻮﺟﻮداﺗﺶ ﺑﺴﯿﺎر ﺧﻄﺮﺳﺎز ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ ، ﻃﺒﯿﻌﺖ راﻫﯽ
ﺑﺮای ﻧﺠﺎت ﺧﻮد ﭘﯿﺪا ﮐﺮده اﺳﺖ . ﺑﻪ ﺗﺎزﮔﯽ ﭘﮋوﻫﺸﮕﺮان
ﺑﺎﮐﺘﺮی‌ای را ﯾﺎﻓﺘﻨﺪ ﮐﻪ اﺷﺘﻬﺎی ﺗﻌﺠﺐ ﺑﺮاﻧﮕﯿﺰی ﺑﺮای اﯾﻦ
ﭘﻠﯿﻤﺮ ﺧﻄﺮﻧﺎک دارد .
اﯾﻦ ﺑﺎﮐﺘﺮی ﮐﻪ اﯾﺪﺋﻮﻧﻼﺳﺎﮐﺎﯾﻨﺴﯿﺲ 201-F6 ﻧﺎﻣﯿﺪه ﮔﺬاری
ﺷﺪه ، اﯾﻦ ﺗﻮاﻧﺎﯾﯽ را دارد ﮐﻪ ﯾﮏ ﻓﯿﻠﻢ ﻧﺎزک ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه
از PET را درﻓﻘﻂ ﻋﺮض ﯾﮏ ﻫﻔﺘﻪ و در دﻣﺎی 86 درﺟﻪ
ﻓﺎرﻧﻬﺎﯾﺖ 30) درﺟﻪ ﺳﺎﻧﺘﯽ‌ﮔﺮاد ( ﺗﺠﺰﯾﻪ ﻧﻤﺎﯾﺪ . اﯾﻦ ﺑﺎﮐﺘﺮی
از دو آﻧﺰﯾﻢ ﻣﺘﻔﺎوت در ﺟﻬﺖ اﻧﺠﺎم اﯾﻦ ﻋﻤﻠﯿﺎت اﺳﺘﻔﺎده
ﻣﯽ‌ﮐﻨﺪ ، ﺑﺪﯾﻦ ﺻﻮرت ﮐﻪ PET را ﺑﻪ ‌ ﺗﺮﻓﺘﺎﻟﯿﮏ اﺳﯿﺪ و اﺗﯿﻠﻦ
ﮔﻠﯿﮑﻮل ﮐﻪ دو ﻣﺎده ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﺮای ﻣﺤﯿﻂ زﯾﺴﺖ
ﺑﯽ‌ﺧﻄﺮ ﻣﺤﺴﻮب ﻣﯽ‌ﺷﻮﻧﺪ ، ﺗﺒﺪﯾﻞ ﻣﯽ‌ﮐﻨﺪ .
ﯾﮏ ﺗﯿﻢ ﺗﺤﻘﯿﻘﺎﺗﯽ از ﻣﺆﺳﺴﻪ ﻓﻨﺎوری ﮐﯿﻮﺗﻮ و داﻧﺸﮕﺎه ﮐﯿﻮ ،
ﭘﺲ از ﮔﺮدآوری 250 ﻧﻤﻮﻧﻪ از ﻣﺤﻞ‌ﻫﺎی اﺟﺘﻤﺎع PET
ﻫﻤﭽﻮن رﺳﻮﺑﺎت ، ﺧﺎک و ﻓﺎﺿﻼب ﯾﮏ ﺳﺎﯾﺖ ﺑﺎزﯾﺎﻓﺖ
ﺑﻄﺮی ﭘﻼﺳﺘﯿﮑﯽ ، ﺑﺎﮐﺘﺮی را ﮐﺸﻒ ﮐﺮدﻧﺪ . اﯾﻦ ﯾﺎﻓﺘﻪ‌ﻫﺎ در
ﻣﺠﻠﻪ Science ﻣﻨﺘﺸﺮ ﺷﺪﻧﺪ .
ﺟﺎﻟﺐ ﺗﻮﺟﻪ اﺳﺖ ﮐﻪ ﭘﮋوﻫﺸﮕﺮان ﺑﺮاﯾﻦ‌ﺑﺎورﻧﺪ ﮐﻪ ﻣﻤﮑﻦ
اﺳﺖ ، آﻧﺰﯾﻢ‌ﻫﺎی اﯾﻦ ﺑﺎﮐﺘﺮی ، ﯾﮏ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﺗﮑﺎﻣﻠﯽ ﺟﺪﯾﺪ ﺑﻪ
ﺷﻤﺎر آﯾﻨﺪ ، ﻫﻤﺎﻧﻄﻮر ﮐﻪ اﯾﻦ ﻧﻮع از ﭘﻼﺳﺘﯿﮏ‌ﻫﺎ ﺗﻨﻬﺎ 70
ﺳﺎل ﭘﯿﺶ اﺧﺘﺮاع ﺷﺪه‌اﻧﺪ .
اﯾﻦ ﺧﺒﺮ ﻗﻄﻌﺎ ﺑﺴﯿﺎر ﻫﯿﺠﺎن اﻧﮕﯿﺰ و
ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻪ اﺳﺖ . ﺑﺎ اﯾﻦ ﺣﺎل ﺧﯿﻠﯽ از
داﻧﺸﻤﻨﺪان در ﻣﻮرد اﯾﻨﮑﻪ آﯾﺎ اﯾﻦ
ﺑﺎﮐﺘﺮی‌ﻫﺎ در ﻋﻤﻞ ﻣﯽ‌ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺑﺮای ﺣﻞ
ﻣﺸﮑﻼت ﺑﻪ‌وﺟﻮد آﻣﺪه‌ی ﺟﻬﺎﻧﯽ از
ﺗﻮﻟﯿﺪ ﭘﻼﺳﺘﯿﮏ ﮐﺎری ﮐﻨﻨﺪ ﯾﺎ ﻧﻪ ﺗﺮدﯾﺪ
دارﻧﺪ .
ﺗﺮﯾﺴﯽ ﻣﺎﯾﻨﺮ از ﭘﮋوﻫﺸﮕﺮان ﻣﻮﺳﺴﻪ اﻗﯿﺎﻧﻮس ﺷﻨﺎﺳﯽ
وودز ﻫﻮل ، دراﯾﻦ‌ﺑﺎره ﻣﯽ‌ﮔﻮﯾﺪ :" ﻣﻦ واﻗﻌﺎ ﻧﻤﯽ‌داﻧﻢ ﮐﻪ اﯾﻦ
اﮐﺘﺸﺎف در ﭼﻪ زﻣﯿﻨﻪ‌ای ﺑﻪ ﮐﺎر ﻣﺎ ﻣﯽ‌آﯾﺪ ؟ ﻣﻦ ﻧﻤﯽ‌داﻧﻢ ﺑﻪ
ﭼﻪ ﺻﻮرت اﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﯽ‌ﮔﻮﯾﻨﺪ اﺳﺘﻔﺎده از اﯾﻦ ﻣﯿﮑﺮوب‌ﻫﺎی
از ﺑﯿﻦ‌ﺑﺮﻧﺪه‌ی ﭘﻼﺳﺘﯿﮏ ﺑﻬﺘﺮ از ﻗﺮار دادن ﺑﻄﺮی‌ﻫﺎی
ﭘﻼﺳﺘﯿﮑﯽ در ﯾﮏ ﺳﻄﻞ ﺑﺎزﯾﺎﻓﺖ و در ﻧﺘﯿﺠﻪ ، ذوب ﮐﺮدن و
ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﺠﺪد آﻧﻬﺎ اﺳﺖ . ﺑﺎ اﯾﻦ ﺣﺎل او ﺧﻮش‌ﺑﯿﻦ اﺳﺖ ﮐﻪ
اﯾﻦ ﮐﺸﻒ ﻣﯽ‌ﺗﻮاﻧﺪ راه را ﺑﺮای ﺷﻨﺎﺳﺎﯾﯽ ﺑﺎﮐﺘﺮی‌ﻫﺎی
ﺑﯿﺸﺘﺮی ﮐﻪ ﺗﻮاﻧﺎﯾﯽ ﺷﮑﺴﺘﻦ ﭘﻼﺳﺘﯿﮏ و دﯾﮕﺮ آﻻﯾﻨﺪه‌ﻫﺎ را
دارﻧﺪ ، ﻫﻤﻮار ﻧﻤﺎﯾﺪ .
ﻣﺎﯾﻨﺴﺮ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﮔﺮﻓﺖ : " اﯾﻦ ﻓﺮآﯾﻨﺪ ﻣﯽ‌ﺗﻮاﻧﺪ ﮐﺎﻣﻼ ﻣﺘﺪاول
ﺷﻮد . ﺣﺎﻻ ﮐﻪ ﻣﺎ ﻣﯽ‌داﻧﯿﻢ ﺑﻪ دﻧﺒﺎل ﭼﻪ ﻣﯽ‌ﮔﺮدﯾﻢ ، ﻣﻤﮑﻦ
اﺳﺖ اﯾﻦ ﻣﯿﮑﺮوب‌ﻫﺎ را در ﺑﺴﯿﺎری از ﻧﻘﺎط ﺳﺮاﺳﺮ ﺟﻬﺎن
ﻣﺸﺎﻫﺪه ﮐﻨﯿﻢ.
 iflscience.com منبع
این نیز بگذرد!
پاسخ


 سپاس شده توسط Fa Ti ، داریوش ، hamid06 ، Shahlashahriari ، 110 ، السانا جون ، Raha71
#10

Highslide JS


جمجمه های شاخدار

اثبات وجود انسان های شاخ دار از جمله مسائلی است که ذهن بسیاری از دانشمندان را به خود مشغول کرده است. در سالهای اخیر چندین نمونه جمجمه با بخش هایی شبیه به شاخ بر روی آنها کشف شده است. در بررسی های انجام شده بر روی این جمجمه ها مشخص شده است که بسیاری از زائده های موجود بر روی اسکلتها در حقیقت شاخ نبوده و ناشی از بیماری و تومورهای سرطانی بوده است که به این صورت باقی مانده است.

این افراد نیز به این بیماری دچار شده اند. تعدادی از جمجمه های بدست آمده نیز مربوط به موجوداتی به نام ” paranthropus ” که دارای اشتراکات زیادی با انسان ها بوده دارای فکهای بسیار نیرومندی برای جویدن ریشه ها و دانه ها بودند. این موجودات نیز دارای شاخهایی بر روی سر خود بوده اند.
این نیز بگذرد!
پاسخ


 سپاس شده توسط Fa Ti ، داریوش ، 110 ، السانا جون ، Raha71


پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین مطالب سایت
    تبلیغات موبایل روز