بالا

موبایل روز | DailyMobile.IR

وبسایت تخصصی موبایل و برنامه های اندرویدی

امتیاز موضوع:
  • 4 رای - 2.75 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
پزشكان بيشتري بيوتيك ميكنند تجويز آنتي عمومي

پزشكان عمومي آنتي بيوتيك بيشتري تجويز ميكنند!!
#1
دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو گفت: بررسی روند تجویز آنتی بیوتیک بین نسخ پزشکان عمومی و مقایسه آن با سایر پزشکان متخصص، بیانگر تجویز بسیار بالای آنتی بیوتیک در نسخ پزشکان عمومی است.

فاطمه سلیمانی افزود: بررسی آمارنامه دارویی سال 89 - 92 که از سوی کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو منتشر شده، بیانگر آن است که بیشترین تجویزهای صورت گرفته مربوط به پاییز و زمستان بوده است.

وی ادامه داد: همچنین براساس این آمار، در بین 10 داروی اول تجویز شده توسط تمام پزشکان کشور، دگزامتازون با اختلاف فاحش نسبت به اقلام تجویزی دیگر درصدر قرار داشته است.

سلیمانی خاطرنشان کرد: با بررسی بیش از 200 میلیون نسخه تجویز شده توسط پزشکان عمومی، میانگین اقلام در این نسخ به ترتیب 3.41 و 3.30 و 3.29 و 3.23 قلم دارو برای سال های 89، 90، 91 و 92 گزارش شده است.

دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو افزود: سیر نزولی میانگین اقلام به عنوان شاخصی ارزشمند در ترویج تجویز و مصرف منطقی دارو به شمار می رود، با این وجود بررسی روند تجویز آنتی بیوتیک در میان نسخ پزشکان عمومی و مقایسه آن با سایر پزشکان متخصص، نشانگر تجویز بسیار بالای آنتی بیوتیک در نسخ پزشک عمومی است.

سلیمانی با اشاره به آمار گزارش شده سال های 89 – 91 گفت: آموکسی سیلین اولین آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشکان عمومی بوده و در مقایسه با پرتجویز ترین آنتی بیوتیک سال 92، آموکسی سیلین پس از قرص سفکسیم 400 در رتبه دوم ارزیابی می شود.

وی خاطرنشان کرد: آمارنامه دارویی همواره به دلیل زمان بری گردآوری گزارشات با تناوب دوساله صورت می گیرد. با توجه به روند تجویز آنتی بیوتیک ها و اهمیت بحث مقاومت های میکروبی، طراحی و اجرای اقدامات سیاستگذاری در این خصوص می تواند متضمن ترویج اصول تجویز و مصرف منطقی این داروها شود.


Heart ..........
پاسخ


 سپاس شده توسط Fa Ti ، MOHAMMAD H J R B A ، TA HA


پرش به انجمن:


پشنهاد های مدیر
آخرین مطالب سایت
    تبلیغات موبایل روز